Land.pngSystem nawadniający

Narzędzia i polecenia dotyczące nawadniania w wersji branżowej Vectorworks Landmark umożliwiają architektom krajobrazu projektowanie i analizę systemów nawadniających, a także tworzenie dokładnych rysunków powykonawczych. Dzięki różnorodnym tokom pracy ten zestaw narzędzi jest odpowiedni dla ekspertów, projektantów i konsultantów specjalizujących się w nawadnianiu, jak również dla architektów krajobrazu. Analiza systemu nawadniającego dokonuje obliczeń parametrów, takich jak ciśnienie, natężenie przepływu i prędkość przepływu wody przez komponenty systemu, a jednocześnie uwzględnia sposób, w jaki poszczególne komponenty współpracują ze sobą w całym systemie. System ten można umieścić na powierzchni modelu terenu, przy czym jego wysokość zostanie dostosowana do tego terenu.

Irrigation.png 

Dzięki temu, że parametry elementów nawadniających bazują na danych producenta, obliczone i wyświetlone parametry są wartościami rzeczywistymi. Oczywiście, użytkownik nie jest zobowiązany do korzystania wyłącznie z katalogów producentów. Może on tworzyć własne elementy nawadniające, definiować tolerancje dla określonych wariantów czy modyfikować dane producenta. Innymi słowy użytkownik może skonfigurować system nawadniający odpowiedni do własnych potrzeb.

Pomocna w znalezieniu właściwego rozmiaru rur i zaworów jest funkcja automatycznego wymiarowanie rur podczas ich wstawiania. Rozmiar rur, zaworów i komponentów systemu można precyzyjnie dopasować jako całość, co gwarantuje że w projekcie zostały uwzględnione optymalne komponenty. Komunikaty i ostrzeżenia pomagają zidentyfikować elementy nawadniające, które nie spełniają określonych wymogów lub które nie są podłączone do sieci.

Przepływ pracy: Projektowanie systemów nawadniających

Architekci krajobrazu

W początkowej fazie projektowania systemu nawadniającego lub ogólnego planu nawadniania narzędzie Hydrostrefa umożliwia narysowanie ogólnej powierzchni roślinnej z określonym zapotrzebowaniem na wodę i systemem nawadniającym, która jednak nie uwzględnia szczegółowych komponentów tego systemu. Hydrostrefa pozwala projektantom oszacować, czy ich projekt zawiera efektywne zużycie wody. Dzięki temu narzędziu użytkownik ma też gwarancje, że projekt jest zgodny z przepisami, dotyczącymi wspomnianego zużycia.

Specjaliści z dziedziny nawadniania

Dzięki powiązaniu zestawu narzędzi System nawadniający z poleceniami i narzędziami dotyczącymi Modelu terenu, specjaliści z dziedziny nawadniania mogą tworzyć i analizować kompleksowe projekty wraz z dokumentacją.

       Nawiąż współpracę z kolegą, projektującym modele terenu i zaimportuj Dane źródłowe modelu terenu lub użyj własnych danych do utworzenia modelu terenu (zob. Tworzenie modelu terenu).

       Przeanalizuj wielkość, kształt, klimat, rodzaj i stan gleby, podstawowe zastosowanie, zaopatrzenie w wodę, budżet, a także inne aspekty dotyczące terenu.

       Wyznacz gatunki roślin, które zostaną dodane do terenu oraz ich potrzeby wodne. Dzięki narzędziu Hydrostrefa można wyznaczyć ogólne wymagania dotyczące zużycia wody.

       Wskaż źródło wody, ciśnienie statyczne, natężenie przepływu i upewnij się, że te parametry spełniają wymagania terenu.

       Wybierz producenta i odpowiednie serie dla elementów nawadniających. Zastosuj do komponentów projektowane dane, aby umieścić je na rysunku z żądanymi ustawieniami.

       Jeśli chcesz zastosować mikronawadnianie na określonym terenie, zdecyduj najpierw, czy zamierzasz użyć trybu Obszar zraszania (w narzędziu Mikronawadnianie), czy też pojedynczych węży kroplujących (tryb Wąż kroplujący narzędzia Rura).

       Zastosuj narzędzie Punkt podłączenia, aby wstawić w rysunek źródła wody.

       Narzędzie Strefa projektowana umożliwia wyznaczenie odpowiedniego zasięgu zraszania, grupowanie stref i utrzymanie systemu w równowadze.

       Wstaw rury linii bocznej przy użyciu narzędzia Rura oraz zawory przy pomocy narzędzia Zawór, a następnie rury linii głównej za pomocą narzędzia Rura.

       Punkt podłączenia zawsze jest umieszczony na rurze linii głównej.

       Natomiast zawory łączą rury linii bocznej z linią główną.

       Zraszacze zaś znajdują się zawsze na linii bocznej.

       Dostępne natężenie przepływu i ciśnienie określają przeznaczenie strefy.

       Wstaw inne komponenty systemu, takie jak stacje pogodowe, zawory odpływowe i odpowietrzające, przyłącza węża itd.

       Jeśli instalacja nawadniająca znajduje się poniżej powierzchni modelu terenu, zaznacz system, a następnie wykonaj polecenie Wstaw na powierzchni terenu w celu dostosowania wysokości elementów nawadniających do wysokości terenu (zob. Wstawianie obiektów na powierzchni terenu). Jeśli nie dysponujesz modelem terenu, wprowadź ręcznie różnice wysokości dla różnych komponentów sieci.

       Skontroluj dane obliczone dla elementów nawadniających pod kątem ewentualnych ostrzeżeń lub konfliktów.

       Polecenie Wymiarowanie rury optymalizuje średnicę przewodu i rozmiar zaworu dla całego systemu zgodnie z podanymi wymaganiami. Ponadto polecenie to gwarantuje, że sieć będzie działać zgodnie z oczekiwaniami.

       Jeśli to konieczne, dodaj okna widoku oraz przekroju.

       Uzupełnij dokumentację sytemu o komentarze, legendy, etykiety, raporty, tabelki rysunkowe czy kalkulacje kosztów. Aby utworzyć raporty dla poszczególnych elementów nawadniających, takich jak rury, zraszacze, zawory, hydrostrefy itd., zob. Używanie predefiniowanych raportów.

Zagadnienie: Parametry projektowane i obliczone dla systemu nawadniającego

Program Vectorworks dostarcza dla większości obiektów dwa typy informacji: dane projektowane oraz dane obliczone. Dane projektowane wskazują, jakie wartości są niezbędne, aby system funkcjonował zgodnie z przeznaczeniem. Dane obliczone zaś stanowią szacunkowe wartości, obliczone na podstawie rzeczywistego punktu podłączenia źródła wody w systemie. To oznacza, że dane projektowane można traktować jak zapotrzebowanie, podczas gdy dane obliczone jak rzeczywiste parametry.

Dane projektowane to optymalne wartości ciśnienia, natężenia przepływu i innych parametrów komponentu. Obliczenia rozpoczynają się od zraszaczy oraz parametrów, koniecznych do ich poprawnego działania. Kierunek w górę (pod prąd) oznacza, że wartości są obliczane dla każdego komponentu, kończąc na punkcie podłączenia.

Poniższy przykład przedstawia parametry uproszczonego systemu nawadniającego. Ilustruje on metodę obliczenia ciśnienia projektowanego. Pierwsza znaną wartością jest ciśnienie wejściowe zraszacza. Aby mógł on poprawnie funkcjonować przy projektowanym promieniu i łuku, ciśnienie wejściowe powinno być równe 206,843 kPa w oparciu o dane dot. wydajności zaznaczonego zraszacza. Zraszacz jest zasilany wodą z rur. Dlatego ciśnienie wyjściowe to 206,843 kPa. Ponieważ jednak straty ciśnienia w wodociągu wynoszą 20,684 kPa, ciśnienie wejściowe musi w związku z tym wynosić 227,527 kPa. Wreszcie przewody są zasilane wodą z punktu podłączenia, przez co również tu jest wymagane ciśnienie 227,527 kPa.

Pressure_design.png 

Dane obliczone wychodzą z określonego punktu podłączenia systemu i stanowią rzeczywiste wartości dla ciśnienia, przepływu i innych parametrów. Obliczenia rozpoczynają się od punktu podłączenia oraz jego wartości. Kierunek w dół (z prądem) oznacza, że wartości są obliczane dla każdego komponentu, kończąc na zraszaczu.

Poniższy przykład przedstawia parametry tego samego uproszczonego systemu nawadniającego. Tym razem ilustruje on metodę obliczenia ciśnienia obliczonego. Pierwsza znaną wartością jest ciśnienie wyjściowe punktu podłączenia. Zdecydowano, że punkt podłączenia dla tego projektu ma dostarczać ciśnienie 275,790 kPa. Punkt podłączenia zasila rury wodą. Dlatego ciśnienie wejściowe w rurach też wynosi 275,790 kPa. Przewidywane straty ciśnienia w rurach mają wynieść 20,684 kPa, co oznacza, że ciśnienie wyjściowe to 255,106 kPa. Zraszacze są zasilane wodą z rur. Dlatego ciśnienie wejściowe zraszacza również jest równe 255,106 kPa. Podany promień zasięgu zraszacza jest zbliżony do promienia, wyznaczonego przez ciśnienie obliczone. Ten zaś może odbiegać od promienia, wyznaczonego przez ciśnienie projektowane.

Pressure_calc.png 

Porównując te dwa przykłady, widzimy, że zraszacz w optymalnej sytuacji uzyska ciśnienie 206,843 kPa. Jednak przewidywane ciśnienie wynosi 255,106 kPa, co zmienia promień zasięgu zraszania. Poza tym punkt podłączenia - w optymalnej sytuacji - dostarcza ciśnienie w wysokości 227,527 kPa. Zgodnie z obliczeniami ciśnienie to będzie jednak wynosić 275,790 kPa. Projektant w takim przypadku może uznać za dopuszczalne różnice pomiędzy danymi projektowanymi a obliczonymi. Ewentualnie może zdecydować się na ponowne zaprojektowanie systemu tak, aby obydwa typy wartości tylko nieznacznie odbiegały od siebie.

Może się zdarzyć, że komponent nie spełnia wymagań, zawartych w specyfikacji produktu lub że nie jest podłączony do sieci. Jeśli wystąpi podobny problem, zostanie wyświetlone ostrzeżenie. Dotyczy to zarówno danych projektowanych, jak i obliczonych. Obiekty nawadniające należy podłączyć do sieci, aby mogły być wyświetlone dane obliczone.

Tworząc elementy systemu użytkownik będzie musiał często przełączać się między danymi obliczonymi a projektowanymi. W tym celu można zastosować polecenie Krajobraz > System nawadniający > Widok wg projektu / obliczeń. Ten sam efekt można uzyskać w Palecie Info danego obiektu, klikając w sekcji Wyświetl na rysunku jedną z opcji wyświetlania: Dane projektowane lub Dane obliczone. Ten parametr zmieni widok nie tylko zaznaczonego obiektu, ale również całego rysunku.

Ustawienia nawadniania całego rysunku można odświeżyć w dowolnym momencie za pomocą polecenia Krajobraz > System nawadniający > Przelicz.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ustawienia nawadniania

Tworzenie hydrostrefy

Zagadnienie: Zastosowanie katalogu producentów

Zagadnienie: Tworzenie systemu nawadniającego

Wstawianie zraszaczy

Mikronawadnianie

Strefa projektowana

Wstawianie rur

Wstawianie zaworów

Punkty podłączenia (PP)

Wstawianie sterownika

Wstawianie komponentów systemu

Wymiarowanie rur

Dodawanie etykiet do elementów nawadniających

Ostrzeżenia dla systemu nawadniającego

Tworzenie raportów

Używanie predefiniowanych raportów