Zagadnienie: Wtyczki skryptowe

Skrypty można tworzyć, zapisywać i wykonywać w danym pliku Vectorworks za pomocą Menedżera zasobów (zob. Tworzenie i edycja skryptów i folderów skryptów). Wtyczki utworzone za pomocą skryptów można z kolei udostępniać w dowolnych plikach Vectorworks. Dostępne są trzy rodzaje wtyczek: polecenia menu (.vsm), narzędzia (.vst) i obiekty (.vso). Umożliwiają one włączenie skryptów do środowiska roboczego w formie poleceń menu, narzędzi lub obiektów w zasobach bibliotecznych.

Obiekty parametryczne utworzone na bazie skryptów są elementami niestandardowymi, umożliwiając usprawnienie procesu projektowego/kreślarskiego. Wtyczki obsługują standardowe funkcje stosowane w Vectorworks, takie jak: snapowanie, nadawanie klas i zaawansowaną edycję obiektów. Tym samym zyskują ten sam status co wbudowane typy obiektów Vectorworks.

Wtyczki skryptowe zapewniają lepszą przenośność skryptów, niezależnie od używanego systemu operacyjnego, tak więc można je swobodnie przenosić pomiędzy wersjami Vectorworks w systemie Windows i Mac. Istnieje możliwość wymiany rysunków zawierających obiekty wtyczek pomiędzy użytkownikami programu z różnych krajów. Wtyczki można zlokalizować, tłumacząc wyświetlone nazwy i ciągi znaków.

Jak działają wtyczki?

Wtyczki zapisywane są jako pliki. Stanowią kombinację kodu skryptu z „opakowaniem” wtyczkowym oraz zaszyfrowanym nagłówkiem, który definiuje atrybuty i właściwości wtyczki. Kategoria wtyczki, właściwości definiujące sposób jej uruchamiania i inne dane, które są potrzebne do prawidłowego działania wtyczki w Vectorworks, zawarte są w nagłówku.