Prezentacja projektu
Ustawienia okien widoku mogą różnić się od ustawień oryginalnego rysunku. Dzięki temu w oknach widoku można ustawić inną skalę, a także wyodrębnić warstwy i/lub klasy, które mają zostać wyświetlone itd. Ponadto dla każdego okna widoku można ustawić inny widok, a nawet dodać informacje pochodzące z innych dokumentów. W przypadku edycji projektu źródłowego te same zmiany możesz także szybko nanieść w oknach widoku poprzez aktualizację palety Info.
W Vectorworks rozróżnia się kilka rodzajów okien widoku. Ich dostępność zależy od zainstalowanej wersji branżowej.
Zarówno w podstawowej wersji Vectorworks Fundamentals, jak i w pozostałych wersjach branżowych Vectorworks do arkusza prezentacji można wstawić jedno lub więcej okien widoku. W każdym oknie widoku można ponadto wyświetlić jedną lub więcej warstw projektowych z aktywnego dokumentu. Arkusze prezentacji posiadają osobne ustawienia wydruku, w tym obszar wydruku, rozdzielczość i ustawienia strony. Okna widoku w arkuszach prezentacji można także utworzyć na podstawie bryły kadrującej lub skojarzyć z kamerą Renderworks.
Wersje branżowe Vectorworks umożliwiają tworzenie okien widoku także w warstwie projektowej. Warstwy projektowe wyświetlane w oknach widoku mogą ponadto pochodzić zarówno z aktywnego dokumentu, jak i innego pliku źródłowego (za pośrednictwem korelacji). Podobnie jak okna widoku w arkuszach prezentacji, również okna widoku w warstwach projektowych mogą wyświetlać warstwy projektowe z aktywnego dokumentu zarówno w całości, jak i fragmentarycznie. Jedyna różnica polega na tym, że okna widoku w warstwach projektowych mogą także zawierać skorelowane warstwy projektowe z innych plików.
Okno przekroju poziomego lub pionowego pozwala uzyskać widok modelu w przekroju wyznaczonym przez określoną płaszczyznę cięcia. Okno przekroju można utworzyć z warstwy projektowej, innego pionowego okna widoku (z wyjątkiem okien przekroju), bryły kadrującej w warstwie projektowej lub (w przypadku okien przekroju pionowego) z poziomego okna widoku. Okno przekroju pionowego można ponadto utworzyć na podstawie znacznika przekroju-elewacji na rysunku. Okno przekroju można wstawić do warstwy projektowej lub arkusza prezentacji. Okna przekroju umożliwiają wyświetlanie obiektów znajdujących się przed i za albo pod i nad płaszczyzną przekroju oraz zdefiniowanie różnych opcji widoku i atrybutów obiektów 3D, definiowanych według klasy lub indywidualnie dla poszczególnych egzemplarzy.
Okna rozwinięć ścian wewnętrznych, będące odmianą okien przekroju, umożliwiają jednoczesne utworzenie czterech rozwinięć ścian wewnętrznych wybranego pomieszczenia lub modelu. Po utworzeniu okien rozwinięć ścian wewnętrznych, w wyświetlanej warstwie projektowej pojawi się znacznik rozwinięcia ścian wewnętrznych. Znacznik ten pozwala określić, które widoki zostaną wyświetlone oraz zapewnia automatyczne połączenie między rysunkiem a oknami rozwinięć ścian wewnętrznych. Okna rozwinięć ścian wewnętrznych można wstawiać zarówno w warstwach projektowych, jak i w arkuszach prezentacji.
Okno detalu to wykadrowane okno widoku w arkuszu prezentacji, przedstawiające jedynie wybraną część rysunku. Okna detalu można tworzyć z warstw projektowych, innych okien widoku w arkuszach prezentacji lub okien przekroju za pomocą prostego obiektu kadrującego 2D lub wskaźnika detalu.
W oknie dialogowym „Organizacja”, w zakładce Okna widoku rozróżnia się wszystkie z przedstawionych powyżej rodzajów okien widoku.
|
Kliknij tutaj, aby uzyskać dostęp do szkolenia wideo na ten temat (wymagane połączenie z Internetem). |
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~