Nowe funkcje

Poniżej znajduje się lista wszystkich nowości i udoskonaleń wprowadzonych w dodatku Service Pack 3 do wersji Vectorworks 2021. Ostatnie dwie kolumny zawierają informacje odnośnie tego, w którym zagadnieniu instrukcji obsługi znajduje się opis danej funkcji oraz w których wersjach branżowych jest ona dostępna.

Funkcja

Opis

Lokalizacja

Wersja branżowa

Zmiana w zakresie arkuszy kalkulacyjnych eksportowanych do programu Excel

Wiersze nagłówka bazy danych mają teraz szare wypełnienie, co ułatwia ich identyfikację.

Eksport arkuszy kalkulacyjnych

Vectorworks Fundamentals

Eksport do formatu Unreal Datasmith

Nowe polecenie umożliwiające eksport modeli 3D przystosowanych do użycia w aplikacjach renderujących, oferuje nowe połączenie z produktami Twinmotion®, Unreal® Engine i innymi produktami Epic Games, obsługującymi format Datasmith.

Eksport do formatu Unreal Datasmith

Vectorworks Fundamentals

Rozszerzona funkcjonalność folderów udostępnianych w usłudze Vectorworks Cloud Services

Foldery współdzielone w chmurze Vectorworks Cloud Services mają teraz dostępne uprawnienie na poziomie „Synchronizuj i edytuj”, co umożliwia dostęp i edycję plików zapisanych we wspólnej lokalizacji wielu użytkownikom.

Oznacza to, że użytkownicy wersji branżowych Vectorworks mogą teraz udostępniać foldery grup roboczych i plik projektu Vectorworks (.vwxp) z folderu chmury.

Pomoc systemowa w usłudze Vectorworks Cloud Services

Vectorworks Fundamentals

Ulepszenia w zakresie ilości bazowych zawartych w eksporcie IFC

Często używane obiekty, takie jak ściany czy strefy, mają teraz domyślnie przypisywane dokładniejsze ilości bazowe, co zapewnia lepszą współpracę z programami służącymi do wykonywania przedmiarów i kosztorysowania (QTO) oraz symulacji BIM 4D i 5D.

Nie dotyczy

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Bezpośrednia komunikacja z Solibri Office

Vectorworks oferuje teraz kanał komunikacji bezpośredniej z Solibri® Office w celu zapewnienia interaktywnej wymiany metadanych IFC i statusu zaznaczenia obiektów; możliwość pracy z częściowymi modelami zwiększa tempo i wydajność pracy.

Wymiana danych IFC data z Solibri

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Aktualizacja urządzeń oświetleniowych GDTF

Najnowsza wersja umożliwia aktualizację urządzeń oświetleniowych GDTF bezpośrednio w programie Vectorworks. Kliknij nowy przycisk Edytuj dane GDTF, aby otworzyć kreator GDTF Fixture Builder; połączenie z Internetem nie jest wymagane. Użyj tej metody, aby zaktualizować wszystkie wystąpienia urządzenia oświetleniowego GDTF na rysunku.

Ustawienia urządzeń oświetleniowych i Edytowanie danych GDTF

Vectorworks Spotlight

Nowy parametr Numeracja dostępny dla obwodów

Parametr ten określa miejsce wyświetlania numeracji na obwodzie.

Editing circuits

ConnectCAD

Poniżej znajduje się lista wszystkich nowości i udoskonaleń wprowadzonych w dodatku Service Pack 2 do wersji Vectorworks 2021. Ostatnie dwie kolumny zawierają informacje odnośnie tego, w którym zagadnieniu instrukcji obsługi znajduje się opis danej funkcji oraz w których wersjach branżowych jest ona dostępna.

Funkcja

Opis

Lokalizacja

Wersja branżowa

Szybkie zastępowanie akcesoriów oświetleniowych

W palecie Info dodany został nowy przycisk Zastąp akcesorium, który dostępny jest dla akcesoriów i urządzeń oświetleniowych z dołączonymi akcesoriami. Zastąp pojedyncze akcesorium lub wszystkie akcesoria zintegrowane z zaznaczonym urządzeniem oświetleniowym lub jego komórką.

Ustawienia urządzeń oświetleniowych

Vectorworks Spotlight

Edycja akcesoriów w oknie dialogowym „Urządzenie oświetleniowe”

W najnowszej wersji użytkownik może wyświetlać i edytować parametry akcesoriów dołączonych do zaznaczonych urządzeń oświetleniowych lub komórek bezpośrednio w oknie dialogowym „Urządzenie oświetleniowe”.

Edycja ustawień urządzenia

Vectorworks Spotlight

Opcja umożliwiająca stosowanie schematu nazwy do etykiet poszczególnych stron w pliku PDF

W momencie eksportowania pliku do formatu PDF użytkownik ma teraz do dyspozycji nową opcję w oknie dialogowym „Eksportuj plik”. Funkcja ta pozwala zastosować określony schemat nazwy do etykiet stron w pliku PDF.

Publikacja

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Eksportowanie geometrii 3D do plików Revit

Wersja Vectorworks 2021 obsługuje teraz eksport do programu Revit 2021.

Eksport geometrii 3D do pliku Revit

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Poniżej znajduje się lista wszystkich nowości i udoskonaleń wprowadzonych do wersji Vectorworks 2021. Ostatnie dwie kolumny zawierają informacje odnośnie tego, w którym zagadnieniu instrukcji obsługi znajduje się opis danej funkcji oraz w których wersjach branżowych jest ona dostępna.

Funkcja

Opis

Lokalizacja

Wersja branżowa

Szybkie wyszukiwanie w Vectorworks

Aktywuj opcję szybkiego wyszukiwania w Vectorworks, aby sprawnie wyszukiwać i wybierać polecenia i narzędzia dostępne w oprogramowaniu już z poziomu obszaru rysowania, bez konieczności przechodzenia do menu i zestawów narzędzi. Skrót klawiszowy F, który wcześniej przypisany był do snapowania do krawędzi, służy teraz do wywoływania funkcji szybkiego wyszukiwania.

Wyszukiwanie w Vectorworks

Vectorworks Fundamentals

Inteligentne menu podręczne

Nowe menu podręczne zapewnia użytkownikowi dostęp do często używanych narzędzi, zestawów narzędzi, trybów narzędzia, widoków standardowych i palety kontrolnej bezpośrednio wokół kursora.

Menu podręczne

Preferencje Vectorworks: karta Menu podręczne

Vectorworks Fundamentals

Materiał - nowy rodzaj zasobu

Wprowadziliśmy zupełnie nowy rodzaj zasobu mający za zadanie przedstawiać określone materiały budowlane. Nowy zasób „materiał” zawiera w sobie zbiór informacji, w tym atrybuty graficzne, właściwości fizyczne i dane konstrukcyjne, które mają jeszcze bardziej usprawnić pracę w technologii BIM. Materiały stosowane są w komponentach lub elementach obiektów niejednorodnych, do których należą m.in.:

       ściany standardowe (komponenty)

       płyty (komponenty)

       dachy (komponenty)

       powierzchnie roślinne (komponenty)

       przegrody strukturalne (komponenty)

       schody (elementy)

       balustrady/ogrodzenia (elementy)

       człony konstrukcyjne (elementy)

       kolumny i pilastry (elementy architektoniczne/konstrukcyjne)

       wiele obiektów geometrycznych 2D i 3D

Wiele z nowych materiałów dostępnych jest w standardowych bibliotekach Vectorworks. W stosowanych przypadkach materiały przypisywane są do stylów obiektów. Oprócz tego dostępne są nowe wstępnie zdefiniowane raporty, funkcje w arkuszach kalkulacyjnych i zestawy właściwości materiałowych.

Materiały

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Edytowalne znaczniki kompatybilne z synchronizacją adnotacji w dokumencie

Następujące narzędzia mogą teraz korzystać ze stylów. Biblioteki Vectorworks zostały wyposażone w popularne znaczniki stosowane w dokumentacji technicznej. Standardowe style można modyfikować w zależności od potrzeb użytkownika.

       Metka rysunku 

       Znacznik odniesienia 

       Znacznik przekroju-elewacji

       Znacznik rozwinięcia ścian wewnętrznych

       Wskaźnik detalu

Tworzenie metek rysunku

Tworzenie znaczników odniesienia

Tworzenie znaczników przekroju-elewacji

Tworzenie znaczników rozwinięcia ścian wewnętrznych

Tworzenie wskaźników detalu

Tworzenie stylów adnotacji

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Inteligentne znaczniki

Wprowadziliśmy szereg zmian do narzędzi adnotacji, takich jak: znaczniki odniesienia, znaczniki przekroju-elewacji, znaczniki rozwinięcia ścian wewnętrznych i wskaźniki detalu.

       Znacznik odniesienia można skojarzyć z istniejącym oknem widoku oraz wyposażyć w linię wskaźnikową.

       Wskaźnik detalu można wykorzystać do utworzenia nowego okna detalu lub do przenoszenia do powiązanego z nim okna widoku. Można go utworzyć w obszarze adnotacji okna widoku.

       Niepowiązany znacznik przekroju-elewacji można skojarzyć z dowolnym oknem widoku obejmującym model w arkuszu prezentacji.

       Okno przekroju pionowego można utworzyć na podstawie okna przekroju poziomego, natomiast konkretne wystąpienia linii przekroju można dodać do obszaru adnotacji w oknie przekroju poziomego.

       Metka rysunku w oknie widoku może odsyłać wstecz do dowolnej liczby znaczników powiązanych z tym oknem widoku. Znaczniki i metka mogą podlegać automatycznej synchronizacji w przypadku zmian.

Tworzenie znaczników odniesienia

Tworzenie wskaźników detalu

Tworzenie znaczników przekroju-elewacji

Tworzenie okna przekroju poziomego

Dodawanie i usuwanie egzemplarzy linii przekroju

Ustawienia okien widoku

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Nowe możliwości osi konstrukcyjnych

Nowe narzędzie Oś konstrukcyjna umożliwia tworzenie snapowalnej siatki osi referencyjnych, która ma ułatwić prawidłowe wyrównywanie kolumn, ścian i innych elementów rysunku. Siatki można wyświetlać także w oknach widoku i eksportować do formatu IFC. W ramach tej aktualizacji narzędzie Siatka osi zostało przeniesione do archiwum.

Osie konstrukcyjne

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Udoskonalenia w wizualizacji danych

Możliwości wizualizacji danych zostały rozszerzone tak, aby obejmowały zarówno wypełnienie i pióro (z opcją nadpisywania krycia), jak i nadpisywanie atrybutów tekstury i rzucanego cień. Do innych udoskonaleń należy dodanie materiałów jako funkcji i do wyboru kryteriów, ulepszenie automatycznego nadawania kolorów i większa dowolność w używaniu legend w sytuacjach, gdy na jedno okno widoku nałożono kilka wizualizacji danych. Funkcje arkuszy kalkulacyjnych dopuszczają zastosowanie wizualizacji do obrazów.

Wyświetlanie projektu za pomocą wizualizacji danych

Funkcje arkuszy kalkulacyjnych

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Nowy serwer pracy zespołowej

Serwer pracy zespołowej pozwala kontrolować dostęp do plików projektu w sytuacjach, gdy bezpośredni dostęp do plików jest utrudniony. Stosowanie serwera zalecane jest w przypadku dużych zespołów projektowych. Serwer może uruchomić skonteneryzowaną aplikację Dockera, co z kolei umożliwia przechowywanie plików projektu w innych platformach, takich jak Linux czy na urządzeniu pamięci masowej podłączonym do sieci (NAS).

Serwer pracy zespołowej

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Udoskonalenia powierzchni roślinnej

W tej wersji programu istotnym zmianom poddaliśmy narzędzie Powierzchnia roślinna:

       Teraz użytkownik może definiować komponenty dla powierzchni roślinnych.

       Poza tym obiekty te modyfikują model terenu.

       W programie są dostępne nowe zasoby, ponieważ powierzchnie roślinne korzystają obecnie ze stylów.

       Raporty umożliwiają teraz prawidłowe porządkowanie i edycję tych obiektów.

Powierzchnia roślinna

Vectorworks Landmark

Ulepszenia dotyczące urządzeń oświetleniowych

Zmiany te obejmują:

Format GDTF: Urządzenia oświetleniowe posiadające tryb GDTF zostały uzupełnione o opcję Użyj geometrii GDTF, dzięki czemu można zweryfikować orientację urządzenia przed eksportem. Tryb GDTF jest wyświetlany w palecie Info.

Układ wielokomórkowy: Teraz można wstawiać urządzenia wielokomórkowe z bibliotek, jak również edytować dane każdej komórki w palecie Info.

Cel urządzenia: W nowej wersji Vectorworks użytkownik może z łatwością skierować grupę urządzeń na określony obiekt. W tym celu wystarczy zdefiniować Panoramę i Nachylenie w palecie Info, następnie ustawić kierunek strumienia za pomocą polecenia Wyceluj urządzenia. Można też skorzystać z narzędzia Umieść cele urządzeń wzdłuż ścieżki.

Akcesoria oświetleniowe: Nowe metody dodawania i edycji akcesoriów pozwalają na dokładniejsze ich pozycjonowanie w widokach 2D i 3D. Akcesorium oświetleniowe można teraz zagnieżdżać w symbolu urządzenia. Symbole zacisków klamrowych będą automatycznie przesuwać punkt wstawienia urządzenia, aby utworzyć prawidłowe podwieszenie.

Edycja urządzeń oświetleniowych: Zmienione okno dialogowe ustawień zawiera teraz często używane parametry, co ułatwia edycję wielu urządzeń lub wielu komórek w urządzeniu wielokomórkowym.

Emitery złożone z wielu źródeł światła: Urządzenia oświetleniowe obsługują obecnie emitery złożone z wielu źródeł światła podczas renderowania oraz umożliwiają dokładniejsze pozycjonowanie źródeł światła wewnątrz symbolu.

Ustawienia urządzeń oświetleniowych

Wstawianie urządzeń oświetleniowych wielokomórkowych

Kierowanie urządzeń na określony cel

Zagadnienie: Akcesoria oświetleniowe 

Edycja ustawień urządzenia

Metoda pracy: Tworzenie definicji symbolu urządzenia oświetleniowego

Definiowanie opcji renderowania w Spotlight

Vectorworks Spotlight

 

Opcje renderowania w Spotlight: Nowe polecenie Zdefiniuj opcje renderowania w Spotlight umożliwia całościowe zarządzanie opcjami oświetlenia i renderowania modelu w Spotlight.

Spójność terminologii: We wszystkich funkcjach urządzeń oświetleniowych konsekwentnie stosuje się obecnie terminy: „urządzenie oświetleniowe” i „komórka” (zamiast „instrument” i „obwód”).

jw.

jw.

Zmiany w systemie podwieszenia

Ulepszenia w narzędziu Wciągarka:

       Narzędzia Wciągarka oraz Wstaw zawiesie jednocięgnowe połączono w jedno, bardziej funkcjonalne narzędzie: Wciągarka. Użyj polecenia Przekształć archiwalne wciągarki, aby przekształcić archiwalne wciągarki i zawiesia jednocięgnowe w celu zwiększenia wydajności.

       Teraz zarówno narzędzie Wciągarka, jak i Punkt odniesienia wciągarki korzystają z szybszej metody pracy, opartej na symbolach.

       Poza tym będą obsługiwane obecnie europejskie typy wciągarek, takie jak D8, D8+ i C1.

       Wydajność narzędzia Wciągarka znacznie wzrosła.

       Nowe parametry wciągarek zapewniają lepszą kontrolę nad wysokością kratownicy i wyborem symbolu przedstawiającego uchwyt do jej podwieszenia.

       Teraz możesz umieścić wciągarkę w punkcie podwieszenia i automatycznie połączyć ją z kratownicą.

       Nowe polecenie Utwórz raport o wciągarkach tworzy listy danych z różnymi opcjami sortowania i eksportu.

Narzędzie Zawiesie:

       Udoskonalony element zawiesia pozwala na tworzenie wszystkich zawiesi z jednym cięgnem i przy użyciu tylko wskazanego elementu.

       Narzędzie Zawiesie może domyślnie używać wciągarki jako dolnej liny.

       Zawiesia oraz istniejące punkty podwieszenia mogą teraz korzystać z pasowych obręczy.

Workflow: Hoists 

Placing hoist origins

Placing hoists

Hoist properties

Creating hoist reports

Bridle preferences

Inserting bridles

Vectorworks Spotlight, Braceworks

 

Udoskonalenia w wersji Braceworks:

       Wersja Braceworks akceptuje więcej systemów konstrukcyjnych i uznaje je za prawidłowe, a co za tym idzie generuje potrzebne podpory.

       Podczas przesuwania kratownic i podpór, skojarzona z nimi geometria jest aktualizowana automatycznie.

jw.

jw.

Kolumny głośnikowe i systemy liniowe

Udoskonalenia dotyczące kolumn głośnikowych i systemów liniowych obejmują nowe sposoby wstawiania obiektów. Obecnie można je wstawiać jako zestaw danych z podstawowymi elementami graficznymi (w celu zwiększenia wydajności) lub jako pełne symbole ze skojarzonymi danymi, co lepiej prezentuje się na rysunku. Dostępne są również nowe parametry dla obu typów obiektów oraz dodatkowe opcje etykiet.

Kolumny głośnikowe i systemy liniowe głośników

Kolumny głośnikowe

System liniowy głośników

Formatowanie etykiet kolumn głośnikowych

Vectorworks Spotlight

Podgląd nowego zestawu narzędzi Kable

W tej wersji programu nowe narzędzia i funkcje dotyczące kabli znajdują się w tzw. podglądzie. W związku z tym nowe funkcje można łatwo stosować bez konieczności gwałtownego przejścia do nowych metod pracy. Ten zestaw Kable posiada wszystkie funkcje pierwotnych narzędzi, przy czym uzupełniono je o dodatkowe funkcje ułatwiające pracę w 3D oraz integrację z Braceworks.

Preview cable suite

Vectorworks Spotlight

Import i eksport plików Excel

       Vectorworks umożliwia teraz importowanie natywnych plików Excel w formie arkuszy kalkulacyjnych oraz eksport arkuszy kalkulacyjnych do plików Excel.

       Pliki w formatach Excel są obecnie obsługiwane podczas importowania danych modelu terenu (wymagana wersja branżowa Vectorworks Architect lub Vectorworks Landmark) oraz plików pomiarowych drzew (wymagana wersja Vectorworks Landmark).

Import arkusza kalkulacyjnego z innego programu

Eksport arkuszy kalkulacyjnych

Import danych źródłowych z zewnętrznego pliku

Import istniejących drzewz pliku pomiarowego

Vectorworks Fundamentals

Publikacja arkuszy kalkulacyjnych

Za pomocą polecenia Plik > Opublikuj można teraz wydrukować arkusz kalkulacyjny lub wyeksportować go do formatu Excel. Funkcje drukowania i eksportowania są w dalszym ciągu dostępne także w menu arkusza kalkulacyjnego.

Publikacja

Vectorworks Fundamentals

Ulepszenia w oknie dialogowym „Preferencje Vectorworks”

Układ okna dialogowego „Preferencje Vectorworks” przeszedł wyraźną zmianę z myślą o jeszcze większej wygodzie użytkowników.

Preferencje Vectorworks

Vectorworks Fundamentals

Zostały dodane opcje widoku poprawiające pracę z wykorzystaniem ciemnego tła.

Aktualnie użytkownik może dostosować kolor tekstu, tła i krycie ruchomych pasków danych/współrzędnych i linijek.

W rysunkach z ciemnym tłem można także zdefiniować kolor tła w widokach 3D, arkuszach prezentacji i na rzucie 2D/głównym.

Opcje graficzne

Vectorworks Fundamentals

Nowe możliwości zarządzania kartami palet

Można teraz odłączać poszczególne karty z palety składającej się domyślnie z kilku kart (takiej jak paleta Info, Wizualizacja czy, w przypadku wersji branżowych, paleta Nawigacja) po to, aby wyświetlić na ekranie kilka kart jednocześnie. Dodatkowo można wyświetlać lub ukrywać poszczególne karty według własnego uznania.

Odłączanie i ponowne dokowanie kart

Ustawienia widoczności palet i kart

Vectorworks Fundamentals

Zarządzanie obiektami parametrycznymi z przypisanym stylem za pomocą klas

W najnowszej wersji można o wiele łatwiej wykorzystywać ustawienie Klasy w obiektach korzystających ze stylu obiektu parametrycznego.

Dodatkowe ustawienia stylów i wystąpień obiektów parametrycznych

Vectorworks Fundamentals

Ulepszony dostęp do kompatybilnych produktów partnerskich od zewnętrznych deweloperów

Nowe polecenie Instaluj produkty partnerskie zapewnia dostęp do biblioteki kompatybilnych produktów opracowanych przez zewnętrznych deweloperów z myślą o jeszcze większej efektywności pracy w Vectorworks.

Dostęp do produktów partnerskich

Vectorworks Fundamentals

Ulepszone ramki rysunkowe

Nowa opcja dostępna w Menedżerze tabelek rysunkowych (wymagana wersja branżowa Vectorworks) pozwala w celach obliczeniowych aktywować lub dezaktywować kilka ramek rysunkowych jednocześnie, a okno „Ustawienia ramki rysunkowej” zawiera obecnie opcję umożliwiającą wstawianie aktywnych ramek rysunkowych. Dodatkowo Menedżer tabelek rysunkowych został zoptymalizowany pod kątem jeszcze większej wydajności w sytuacjach, gdy zmiany nie mają zastosowania do całego pliku i w przypadku udostępniania projektu do pracy zespołowej.

Menedżer tabelek rysunkowych

Tworzenie ramki rysunkowej

Vectorworks Fundamentals

Ulepszenia w trybie Ekstruzja i w narzędziu Ekstruzja

Tryb Ekstruzja umożliwiający wyciągnięcie obiektów płaskich zaraz po utworzeniu oferuje teraz nowe możliwości w przypadku obiektów 2D rysowanych na powierzchni bryły. Ponadto tryb ekstruzji dostępny jest aktualnie także w narzędziach Linia, Wielobok 3D i Krzywa NURBS.

Narzędzia Ekstruzja obsługuje obecnie zarówno linie, jak i wieloboki 3D. W trybie Ekstruzja krzywej NURBS wykorzystującym obiekt o otwartym profilu, narzędzie ekstruzji tworzy scalenie brył (sumę) lub wycięcie bryły (różnicę) zamiast bryły podstawowej.

Ekstruzja obiektów 2D podczas tworzenia

Modelowanie za pomocą narzędzia Ekstruzja

Vectorworks Fundamentals

Udoskonalenia w historii operacji modelowania wykonywanych na bryłach

Nowy sposób edytowania historii operacji przeprowadzonych na bryłach umożliwia bardziej bezpośredni dostęp do danej modyfikacji i jej edycję.

Edycja historii operacji na bryłach

Vectorworks Fundamentals

Ulepszenia w zakresie tworzenia klas

       Jeśli wybierzesz klasę na żądanym poziomie jeszcze przed jej utworzeniem, domyślnie nowa nazwa otrzyma ten sam przedrostek w hierarchii co wskazana klasa.

       Gdy powielisz klasę, myślnik (z reguły wprowadzający kolejny poziom w hierarchii klas) nie zostanie automatycznie dodany do nazwy powielonej klasy.

Zakładka Klasy

Vectorworks Fundamentals

W przypadku zaznaczenia kilku symboli w palecie Info wyświetlane są teraz parametry Nazwa i Jednostka.

Gdy zaznaczysz dwa symbole lub więcej, informacje o Nazwie i Jednostce będą dostępne w palecie Info. Jeśli symbole mają różne nazwy, pojawi się informacja <Różne nazwy symboli>, a jeśli różne jednostki, zostanie wyświetlony komunikat <Różne jednostki>.

Nie dotyczy

Vectorworks Fundamentals

Udoskonalenia szyku duplikatów

Podczas duplikacji obiektów w szyku liniowym lub pierścieniowym opcja Kolejne kliknięcie jest teraz dostępna we wszystkich widokach.

Szyk duplikatów

Vectorworks Fundamentals

Udoskonalenia w narzędziu Przesuń

Narzędzie Przesuń zostało wzbogacone o nowe tryby mające usprawnić pracę, podczas gdy tryby wykorzystujące linię wektorową zapewniają teraz podgląd umożliwiający jeszcze dokładniejsze rozmieszczanie obiektów.

Przesuwanie obiektów przy użyciu narzędzia Przesuń

Vectorworks Fundamentals

Nowe okno dialogowe „Komponenty z podwójną linią”

W najnowszej wersji można zdefiniować komponenty podwójnej linii i wieloboków o podwójnym konturze.

Wstawianie komponentów pomiędzy dwiema liniami

Definiowanie komponentów pomiędzy dwiema liniami

Vectorworks Fundamentals

Zwiększona wydajność grafiki

Lepsze buforowanie grafiki zapewnia wyższą wydajność i jakość. Użytkownik decyduje za pomocą nowego ustawienia dostępnego w Preferencjach dokumentu Zapisuj buforowanie grafiki VGM, czy woli zwiększyć wydajność grafiki czy zmniejszyć rozmiar pliku.

Preferencje dokumentu: karta Widok

Vectorworks Fundamentals

Inteligentne rekordy danych

Menedżera danych można teraz wykorzystać do tego, aby automatycznie dołączać niestandardowe rekordy i dane do obiektów parametrycznych Vectorworks w momencie wstawiania ich do rysunku. Dane mogą być następnie wykorzystywane w arkuszach kalkulacyjnych, etykietach danych i wizualizacjach danych.

Mapowanie rekordów

Zastosowanie Menedżera danych

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Ulepszenia w zakresie Marionette

       Otwieranie, zamykanie i kopiowanie zarówno węzłów konsolidujących, jak i węzłów obiektu odbywa się teraz o wiele szybciej.

       Dostępny obecnie tryb Debuguj pozwala rozwiązywać problemy w sieciach wewnątrz węzłów konsolidujących i węzłów obiektu.

       Nowa opcja Po wykonaniu pozostaw bieżący węzeł zaznaczony pozwala decydować, który obiekt zostanie zaznaczony po wykonaniu skryptu.

Wstawianie węzłów za pomocą Marionette

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Ulepszony eksport do formatu Revit

Eksportowanie modelu do pliku Revit pozwala teraz uzyskać osobne obiekty geometryczne 3D z ulepszoną powierzchnią, wyposażone w indywidualne oznaczenia rodziny i typu, kolory i dane.

Eksport geometrii 3D do pliku Revit

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Eksport skojarzonych obiektów w formie hiperłączy PDF

Podczas eksportu rysunku do pliku PDF można aktualnie tworzyć hiperłącza dla obiektów, które odsyłają do innego obszaru w pliku Vectorworks, w tym do metek rysunku odnoszących się do arkuszy prezentacji, różnych typów znaczników, które odsyłają do okien widoku oraz schematów ConnectCAD ze wskazaniem kierunku.

Eksport do formatu PDF

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Lepszy widok przesuniętych współrzędnych okna widoku z warstwy projektowej w palecie Info

Paleta Info wyświetla obecnie współrzędne okna widoku przesunięte względem obiektów w oryginalnej warstwie projektowej.

Ustawienia okien widoku

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Sieć nachyleń

Połączone nachylenia tworzą teraz prawdziwą sieć: przesunięcie jednego obiektu powoduje, że inne obiekty zostaną dostosowane i nadal będą ze sobą skojarzone.

Wymiarowanie nachyleń oraz wysokości modelu terenu

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Poprawa szybkości podczas pracy z siecią nachyleń

Projektowanie nachyleń i sieci nachyleń odbywa się teraz błyskawicznie.

Wymiarowanie nachyleń oraz wysokości modelu terenu

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Bezpośrednia edycja pochyłych balustrad i ogrodzeń w 3D

Nowe tryby narzędzia Przekształć obiekt umożliwiają łatwe skorygowanie nachylenia poręczy w balustradach i ogrodzeniach

Edycja balustrady lub ogrodzenia

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark

Nowa opcja wydłużania ram lub paneli w narzędziu Balustrada/Ogrodzenie

Po wydłużeniu górnej poręczy w pochyłej balustradzie, użytkownik znajdzie nową opcję w oknie ustawień, dzięki której wydłuży ramę lub panel w taki sposób, by je dostosować do długości poręczy.

Ustawienia balustrady/ogrodzenia: Kategoria Rama/Panel

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark

Łączenie balustrad i ogrodzeń

Nowe narzędzie Połącz balustrady/ogrodzenia łączy obiekty poziome lub pochyłe za pomocą różnych typów połączeń oraz automatycznie dostosowuje wysokość i nachylenie połączonych obiektów.

Łączenie balustrad i ogrodzeń

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark

Ulepszona edycja stref

Edytując automatycznie wyodrębnioną strefę za pomocą polecenia Scal powierzchnie lub Wytnij z powierzchni, obrys strefy pozostanie bez zmian. Obiekt modyfikujący można teraz edytować za pomocą polecenia Edytuj modyfikatory, które znajduje się w menu kontekstowym.

Edycja stref przy użyciu modyfikatorów 2D

Edycja modyfikatorów strefy

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Uproszczone obliczanie powierzchni netto stref

Proces definiowania powierzchni netto strefy oraz odpowiadające mu opcje znacznie zyskały na przejrzystości.

Ustawienia strefy: zakładka Obrys i powierzchnia

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark, Vectorworks Spotlight

Ulepszenia w narzędziu Schody (złożone)

Dzięki nowym parametrom w narzędziu do tworzenia schodów można:

       wykorzystać dodatkowe opcje, aby zdefiniować widok schodów na rzucie 2D/głównym,

       zaznaczyć kilka opcji konstrukcyjnych w sekcji definiującej połączenie z dolnym stropem

       zdefiniować dodatkowe atrybuty graficzne dla konstrukcji schodów, wspornika i stopni.

Ustawienia schodów: karta Ustawienia 2D

Połączenie z dolnym stropem

Ustawienia schodów: karta Atrybuty

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark

Ulepszona grafika 2D schodów w widoku z góry

Można teraz utworzyć grafikę górnej powierzchni komponentu 2D schodów, aby jeszcze bardziej usprawnić proces projektowy z wykorzystaniem przekrojów poziomych.

Ustawienia schodów: karta Ustawienia 2D

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark

Spójność narzędzi ConnectCAD

Wprowadzono zmiany, które uproszczą pracę z narzędziami do tworzenia i wstawiania specjalistycznych urządzeń. Dodatkowe opcje obejmują np. liniowy układ urządzeń, a jak również automatyczne pozycjonowanie niektórych obiektów w punkcie wstawienia.

Placing specialized devices

ConnectCAD

Kategorie w oknie „Utwórz urządzenie”

Okno dialogowe „Utwórz urządzenie” zawiera teraz kategorie, które usprawniają filtrowanie listy dostępnych producentów i modeli

Building a device

ConnectCAD

Nowe tryby w narzędziu Nowe urządzenie

Nowe urządzenia można z łatwością umieścić w szyku liniowym, dodając do nich automatyczną sekwencyjną numerację

Placing a basic device or device symbol

ConnectCAD

Nawigacja w pliku PDF dla obwodów utworzonych w trybie „Ze strzałką” (w narzędziu „Połącz”)

Obwody, utworzone w trybie „Ze strzałką”, które kojarzą dwie powierzchnie okablowane w jednym oknie widoku lub dwa różne okna widoku, stają się hiperłączami po eksporcie - za pomocą polecenia Opublikuj - do pojedynczego wielostronicowego pliku PDF (wymagana wersja Designer)

Connecting sockets

ConnectCAD

ConnectCAD: archiwalne narzędzie Link

Narzędzie Link oraz funkcje Aktualizuj linki i Sprawdź linki należą obecnie do archiwum, choć nadal można je dodawać do środowiska roboczego. Korzystanie z tych funkcji nie jest zalecane, ponieważ nie będą one w przyszłości aktualizowane. Zamiast tego posłuż się trybem Ze strzałką w narzędziu Połącz oraz poleceniem „Udostępnianie projektu”, jeśli jest to konieczne.

Connecting devices in different files

ConnectCAD

Biblioteki Premium dostępne po zalogowaniu w Vectorworks

Biblioteki Vectorworks Service Select, dostępne na wyłączność tylko dla użytkowników usługi Service Select, znajdują się teraz w Menedżerze zasobów pod nagłówkiem „Biblioteki Premium”. Aby uzyskać dostęp do bibliotek, wymagane jest teraz logowanie w Vectorworks.

Zagadnienie: Biblioteki

Vectorworks Fundamentals

Udoskonalenia w zakresie dokumentacji

Poniższa tabela zawiera wszystkie kluczowe udoskonalenia wprowadzonej w zakresie dokumentacji w premierowej wersji Vectorworks 2021.

Ulepszenie

Cel

Lokalizacja

Zaktualizowany plik PDF Vectorworks Viewer

Plik PDF zawiera teraz przegląd funkcji dostępnych w aplikacji Vectorworks Viewer, a także zawiera łącza do dodatkowych zasobów, takich jak pomoc online. Ponadto w aplikacji dostępna jest teraz pomoc kontekstowa.

Pomoc Vectorworks Viewer

Nowy sposób pracy umożliwiający importowanie danych źródłowych terenu

(wymagana wersja branżowa Vectorworks)

Zawiera informacje adresowane do architektów krajobrazu, którzy chcą zaimportować pliki georefencyjne otrzymane od innego projektanta

Metoda pracy: Importowanie plików terenu zawierających georeferencje

Nowy sposób tworzenia planów nasadzeń

(wymagana wersja Vectorworks Landmark)

Zawiera informacje adresowane do architektów krajobrazu na temat wykorzystania różnych narzędzi, poleceń i danych źródłowych w procesie tworzenia planu nasadzeń.

Metoda pracy: Projektowanie roślin i nasadzeń 

Nowa koncepcja akcesoriów oświetleniowych

(wymagana wersja Vectorworks Spotlight)

Podgląd funkcji akcesoriów oraz trybów ich wstawiania, edycji i usuwania z urządzeń oświetleniowych

Zagadnienie: Akcesoria oświetleniowe 

Nowa metoda pracy podczas edycji akcesoriów

(wymagana wersja Vectorworks Spotlight)

Opisuje sposób zarządzania akcesoriami, dodanymi do jednego urządzenia lub do wielu urządzeń jednocześnie

Metoda pracy: Edycja akcesoriów 

Nowa metoda pracy z narzędziem Wciągarka

(wymagana wersja Vectorworks Spotlight)

Zawiera układ i kolejność kroków koniecznych do użycia nowej wciągarki

Workflow: Hoists 

Nowa koncepcja dodawania obciążeń

(wymagana wersja Vectorworks Spotlight)

Definiuje obciążenia i wskazuje, w jaki sposób można je dołączyć do podwieszenia w ramach inteligentnego skojarzenia

Zagadnienie: Dodawanie obciążeń do podwieszenia

Nowe funkcje w wersji Vectorworks 2021 przeznaczonej na rynek polski

Poniższa tabela zawiera zestawienie wszystkich nowych lub udoskonalanych funkcji, dodanych do Vectorworks 2021 SP4 przez firmę Design Express.

Funkcja

Opis

Lokalizacja

Wersja branżowa

Nowy typ drzwi: Drzwi harmonijkowe

W narzędziu Okno lub drzwi zewnętrzne, w zakładce Ramy dodano nowy typ drzwi: Drzwi harmonijkowe.

Nie dotyczy

Wszystkie wersje

Nowy typ wymiarowania okien w wewnętrznym licu ściany

Okno lub drzwi zewnętrzne można teraz wymiarować także na podstawie wymiarów ramy okiennej po jej zewnętrznym obrysie, a nie jak dotychczas tylko na podstawie wymiarów otworu w zewnętrznym licu ściany.

Kategoria Ogólne - Podstawowe

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark

Nowa opcja „Ignoruj warstwę” w Zestawieniu okien/drzwi

Nowa opcja „Ignoruj warstwę” dodana do narzędzia Zestawienie okien/drzwi pozwala pogrupować takie same okna i drzwi z różnych warstw.

Tworzenie zestawienia okien/drzwi

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark

Nowe polecenie „Spłaszcz arkusz kalkulacyjny”

Nowe polecenie umożliwia odpowiednie przygotowanie pliku do eksportu do zewnętrznej aplikacji, np. do programu Excel. Za pomocą tego polecenia usuniesz wiersze nagłówka oraz nieużywane wiersze, funkcje zastąpisz wynikami funkcji, a podwiersze przekształcisz w wiersze. Wszystko to z myślą o jeszcze sprawniejszej wymianie danych między aplikacjami.

Spłaszczanie arkusza kalkulacyjnego

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark

Nowe polecenie „Informacje o wersji” (Release Notes)

Gdy otworzysz program Vectorworks po raz pierwszy po ukazaniu się nowej wersji lub aktualizacji w formie Service Pack na ekranie pojawi się okno powitalne zawierające najnowsze informacje o wersji. Po zamknięciu okna dostęp do niego będzie nadal możliwy z poziomu menu Pomoc > Informacje o wersji. Informacje o wersji mają za zadanie ułatwić dostęp do najnowszych udoskonaleń oraz przydatnych linków (jak Portal klienta czy Portal wsparcia technicznego w nowej odsłonie) i materiałów (jak filmy szkoleniowe w platformie Vectorworks University czy na kanale YouTube).

Nie dotyczy

Wszystkie wersje

Poniższa tabela zawiera zestawienie wszystkich nowych lub udoskonalanych funkcji, dodanych do Vectorworks 2021 SP3 przez firmę Design Express.

Funkcja

Opis

Lokalizacja

Wersja branżowa

Polska wersja językowa oraz wsparcie Enscape

 

 

Udostępniona została polska wersja językowa aplikacji Enscape, którą można dodać do swojego środowiska roboczego w Vectorworks. Zapewniono również wsparcie Enscape.

Zajrzyj do Bazy wiedzy Enscape, aby dowiedzieć się więcej o narzędziach i funkcjach Enscape.

 

Wszystkie wersje

Palety narzędzi Fasteners i Machine Components

Środowiska robocze są teraz domyślnie wyposażone w palety narzędzi Fasteners i Machine Components (dostępne w oryginalnej wersji anglojęzycznej).

Designing machinery

Vectorworks Spotlight, Braceworks

Środowiska robocze interiorcad

Polska wersja Vectorworks została wzbogacona o specjalistyczne środowiska robocze interiorcad (dostępne w oryginalnej wersji anglojęzycznej), przeznaczone dla projektantów mebli.

Nie dotyczy

Wszystkie wersje

Pomoc do pakietu Entertainment

Pomoc Vectorworks została uzupełniona o tłumaczenie kolejnych rozdziałów z dziedziny techniki scenicznej, w tym w zakresie projektowanie oświetlenia i przestrzeni widowiskowych.

Projektowanie oświetlenia, Zagadnienie: Akcesoria oświetleniowe i Projektowanie eventów

Vectorworks Spotlight

Poniższa tabela zawiera zestawienie wszystkich nowych lub udoskonalanych funkcji, dodanych do Vectorworks 2021 przez firmę Design Express.

Funkcja

Opis

Lokalizacja

Wersja branżowa

Polska wersja językowa pakietu Entertainment

Produkty Vectorworks Spotlight, Braceworks i ConnectCAD są aktualnie dostępne w polskiej wersji językowej. Tłumaczenie dokumentacji technicznej będzie stopniowo uzupełnianie wraz z kolejnymi dodatkami serwisowymi.

Projektowanie oświetlenia, Ustawienia Spotlight, Import danych o urządzeniach oświetleniowych Spotlight, Eksport danych Vectorworks Spotlight, Tworzenie sektorów widowni, Wstawianie miarki, Wstawianie kamery wideo

Vectorworks Spotlight, Braceworks, ConnectCAD

Nowe narzędzie „Model bryłowy pro”

Za pomocą narzędzia Model bryłowy pro utworzysz rozbudowaną analizę bryłową budynku zarówno w 2D, jak i 3D, z uwzględnieniem dachów i stref wolnych od zabudowy.

Tworzenie modelu bryłowego pro

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark

Przetłumaczone narzędzie „Wanna-Natrysk”

Narzędzie Wanna-Natrysk wraz z przynależącymi do niego bibliotekami jest teraz dostępne po polsku.

Wstawianie wanny lub natrysku

Vectorworks Architect

Nowe polecenie „Utwórz przedmiar”

Do menu Narzędzia > Raporty dodaliśmy nowe polecenie Utwórz przedmiar, za pomocą którego utworzysz przedmiar materiałów użytych w projekcie. Do pełnej funkcjonalności tego polecenia wymagane są szablony, które zostaną dostarczone w przyszłości.

Tworzenie lub aktualizacja przedmiaru

Vectorworks Architect

Automatyczny stopień szczegółowości w narzędziu „Okno lub drzwi zewnętrzne” i „Okno lub drzwi wewnętrzne”

Narzędzia Okno lub drzwi zewnętrzne oraz Okno lub drzwi wewnętrzne obsługują obecnie funkcję „Automatyczny stopień szczegółowości dla warstw projektowych”, którą definiuje się w Preferencjach dokumentu.

Tworzenie okna lub drzwi zewnętrznych, Tworzenie okna lub drzwi wewnętrznych

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark

Optymalizacja narzędzi „Schemat elektryczny - element” i „Schemat elektryczny - połączenie”

Działanie narzędzi Schemat elektryczny - element i Schemat elektryczny - połączenie zostało zoptymalizowane.

Schemat elektryczny - element, Schemat elektryczny - połączenie

Vectorworks Architect

Nowy instalator wstępny

Instalator został poszerzony o ekran wstępny, umożliwiający instalację różnych dodatkowych komponentów, takich jak serwer licencyjny czy serwer obsługujący pracę zespołową.

Serwer pracy zespołowej, Vectorworks Site Protection Server

Wszystkie wersje

Narzędzie „Znaczniki” przeniesione do Archiwum

Narzędzie Znaczniki (wcześniej dostępne w zestawie narzędzi Oznaczenia) zostało usunięte ze środowiska roboczego i przeniesione do Archiwum. W jego miejsce zalecamy użycie narzędzia Etykieta danych.

Stosowanie etykiet danych

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark

Polecenie „Przekształć w ściany” przeniesione do Archiwum

Polecenie Przekształć w ściany zostało usunięte ze środowiska roboczego i przeniesione do Archiwum. W jego miejsce zalecamy użycie polecenia Utwórz obiekty z kształtów.

Tworzenie obiektów z kształtów

Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark